Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Białymstoku

logo FS kolor orientacja pozioma

Osoba pokrzywdzona przestępstwem zazwyczaj czuje zakłopotanie i zagubienie w obliczu emocji związanych z doznanymi krzywdami. Nie wie gdzie szukać pomocy, jaki postawić pierwszy krok i gdzie, jak zawalczyć o swoje prawa a przede wszystkim – o swoją godność.

Ministerstwo Sprawiedliwości wykorzystując tzw. Fundusz Sprawiedliwości pochodzący z majątków odbieranych przestępcom utworzyła sieć Ośrodków Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, która zakłada szybką, realną i przede wszystkim lokalną pomoc na terenie całego kraju.

Powstały na początku 2019 r. Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Białymstoku oferuje szereg kompleksowych form pomocy dla osób pokrzywdzonych, np.: organizowanie i finansowanie pomocy prawnej, pomoc finansowa na konkretne potrzeby w związku ze skutkami popełnionego przestępstwa (m.in. dopłaty do czynszów, dopłaty do szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe, pokrywanie kosztów zakupu żywności lub odzieży, obuwia, środków czystości i higieny osobistej, pokrywanie kosztów świadczeń zdrowotnych oraz wyrobów medycznych, niezbędnych w procesie leczniczym), pomoc psychologiczną i psychiatryczną, która nieraz "podnosi na nogi", pomaga uwierzyć w siebie i ułożyć sobie życie po odbytych traumach.

Nim jednak skorzystasz z naszej pomocy, przypominamy, że zgodnie z prawną definicją (zawartą w art. 49 KPK) - ,,Pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo". Stąd też, nim skorzystasz z naszej pomocy, przygotuj dokument uprawdopodabniający przestępstwo lub czyn zabroniony (tj. wyrok sądowy, czy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa). Oprócz tego, pamiętaj, że pomoc udzielamy w przypadku pokrzywdzenia przestępstwem popełnionego w ciągu ostatnich 5 lat (wyjątek to: wypadki komunikacyjne oraz przestępstwa seksualne).

Jeśli wiesz, że jesteś w stanie uprawdopodobnić pokrzywdzenie przestępstwem, zgłoś się do Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Białymstoku lub do jednego z dwóch lokalnych punktów pomocy (w  Bielsku Podlaskim,  Sokółce), gdzie przyjmie Cię osoba pierwszego kontaktu i w razie potrzeby zapewni specjalistyczną pomoc prawników, psychologów, terapeutów i psychoterapeutów.

Oprócz tego zapewniamy dyżury telefoniczne, pod nr tel.: +48 697 697 205. W godzinach pracy ośrodka osoba pierwszego kontaktu jest dostępna dla Ciebie i jest gotowa udzielić wszelkich porad telefonicznych związanych z pokrzywdzeniem przestępstwem.  Sprawdź też stronę internetową Towarzystwa Amicus, organizacji pozarządowej prowadzącej Ośrodek: https://www.ta.org.pl/. Budynek, w którym mieści się Ośrodek przy ul. Brukowej 28/8 posiada udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

 Działaj. Zadzwoń, napisz e-mail. Sprawdź jak możemy Ci pomóc.

 

Piotr Sobolewski
Koordynator Ośrodka


 

O PROJEKCIE

Projekt zakłada udzielanie pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom im najbliższym oraz pomocy świadkom i osobom im najbliższym, poprzez: organizowanie i finansowanie pomocy prawnej, w tym alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów, pokrywanie kosztów związanych z psychoterapią, pomocą psychiatryczną lub psychologiczną, organizowanie i finansowanie pomocy udzielanej przez osobę pierwszego kontaktu, organizowanie i finansowanie szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe oraz pokrywanie kosztów egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe... i wiele, wiele innych działań służących wsparciu osób w trudnej sytuacji życiowej.

W ramach działań otwarty zostanie Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Białymstoku wraz z dwoma lokalnymi punktami pomocy. We wszystkich ośrodkach zapewnimy obsługę pokrzywdzonych przez osoby pierwszego kontaktu oraz specjalistyczne zespoły prawników, psychologów, terapeutów i psychoterapeutów.

Jednocześnie zapewnimy dyżury telefoniczne, dostęp do osoby pierwszego kontaktu oraz zespół specjalistów w zakresie udzielenia pomocy prawnej i psychologicznej.MIEJSCE REALIZACJI ZADANIA

Miejscem realizacji zadania jest subregion białostocki, ze szczególnym uwzględnieniem miasta Białystok oraz powiatów: bielskiego, sokólskiego.


 Kontakt do Ośrodka: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 + 48 697 697 205 


Godziny otwarcia punktów: 

OKRĘGOWY OŚRODEK
Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem                 
w Białymstoku    

mieści się przy:

TOWARZYSTWO AMICUS  
ul. Brukowa 28 lok. 8,
15-889 Białystok 

Poniedziałek     

Wtorek

Środa

Czwartek

Piątek

Sobota

13:00 – 20:00

08:00 – 15:00

08:00 – 15:00

08:00 – 15:00

08:00 – 15:00

09:00 – 14:00


 

LOKALNY PUNKT
Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem              
w Bielsku Podlaskim   

mieści się przy:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej 
Kazimierzowska 18/3, 17-100 Bielsk Podlaski              

 

Poniedziałek  

Wtorek

 

 

15:00- 20:00 

15:00- 20:00

 

 


 

LOKALNY PUNKT
Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem                 
w Sokółce            

mieści się przy:

Ośrodek Pomocy Społecznej w Sokółce,
ul. Generała Jana Henryka Dąbrowskiego 12, 
16-100 Sokółka

 Dodatkowy numer telefonu: + 48 667 684 321

 

Wtorek 

Czwartek

 

09:00 – 14:00 

09:00 - 14:00 


 Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem znajduje się w Białymstoku przy ul. Brukowej 28/8

 

pFrkNCluxZSeZNHx.jpg

 

Punkt w Sokółce znajduje się w tym nowym budynku przy ul. Dąbrowskiego:

1

3


 

 

 

Minister Sprawiedliwości, działając jako dysponent Funduszu Sprawiedliwości po przeprowadzeniu procedury konkursowej informuje, że 17 grudnia 2021 roku podjęto decyzję w przedmiocie przyznania dotacji celowej na powierzenie realizacji zadań ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej Funduszu Sprawiedliwości w zakresie Udzielania pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom im najbliższym, Udzielania pomocy świadkom i osobom im najbliższym dla jednostek niezaliczanych do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku, w tym stowarzyszeń, fundacji, organizacji i instytucji na lata 2022-2025, dla nastepującego podmiotu: Towarzystwo Amicus.

Źródło komunikatu - BIP Ministerstwa Sprawiedliwości. Zadanie realizowane ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej– Funduszu Sprawiedliwości. 


 


Współfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

Kontakt

Towarzystwo Amicus