Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Białymstoku

logo FS kolor orientacja pozioma


Osoba pokrzywdzona przestępstwem zazwyczaj czuje zakłopotanie i zagubienie w obliczu emocji związanych z doznanymi krzywdami. Nie wie gdzie szukać pomocy, jaki postawić pierwszy krok i gdzie, jak zawalczyć o swoje prawa a przede wszystkim – o swoją godność.

Ministerstwo Sprawiedliwości wykorzystując tzw. Fundusz Sprawiedliwości pochodzący z majątków odbieranych przestępcom utworzyła sieć Ośrodków Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, która zakłada szybką, realną i przede wszystkim lokalną pomoc na terenie całego kraju.

Powstały na początku 2019 r. Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Białymstoku oferuje szereg kompleksowych form pomocy dla osób pokrzywdzonych, np.: organizowanie i finansowanie pomocy prawnej, pomoc finansowa na konkretne potrzeby w związku ze skutkami popełnionego przestępstwa (m.in. dopłaty do czynszów, dopłaty do szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe, pokrywanie kosztów zakupu żywności lub odzieży, obuwia, środków czystości i higieny osobistej, pokrywanie kosztów świadczeń zdrowotnych oraz wyrobów medycznych, niezbędnych w procesie leczniczym), pomoc psychologiczną i psychiatryczną, która nieraz "podnosi na nogi", pomaga uwierzyć w siebie i ułożyć sobie życie po odbytych traumach.

Nim jednak skorzystasz z naszej pomocy, przypominamy, że zgodnie z prawną definicją (zawartą w art. 49 KPK) - ,,Pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo". Stąd też, nim skorzystasz z naszej pomocy, przygotuj dokument uprawdopodabniający przestępstwo lub czyn zabroniony (tj. wyrok sądowy, czy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa). Oprócz tego, pamiętaj, że pomoc udzielamy w przypadku pokrzywdzenia przestępstwem popełnionego w ciągu ostatnich 5 lat (wyjątek to: wypadki komunikacyjne oraz przestępstwa seksualne).

Jeśli wiesz, że jesteś w stanie uprawdopodobnić pokrzywdzenie przestępstwem, zgłoś się do Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Białymstoku lub do jednego z dwóch lokalnych punktów pomocy (w  Bielsku Podlaskim,  Sokółce), gdzie przyjmie Cię osoba pierwszego kontaktu i w razie potrzeby zapewni specjalistyczną pomoc prawników, psychologów, terapeutów i psychoterapeutów.

Oprócz tego zapewniamy dyżury telefoniczne, pod nr tel.: +48 697 697 205. W godzinach pracy ośrodka osoba pierwszego kontaktu jest dostępna dla Ciebie i jest gotowa udzielić wszelkich porad telefonicznych związanych z pokrzywdzeniem przestępstwem.  Sprawdź też stronę internetową Towarzystwa Amicus, organizacji pozarządowej prowadzącej Ośrodek: https://www.ta.org.pl/. Budynek, w którym mieści się Ośrodek przy ul. Brukowej 28/8 posiada udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

 Działaj. Zadzwoń, napisz e-mail. Sprawdź jak możemy Ci pomóc.

 

Piotr Sobolewski
Koordynator Ośrodka


 

O PROJEKCIE

Projekt zakłada udzielanie pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom im najbliższym oraz pomocy świadkom i osobom im najbliższym, poprzez: organizowanie i finansowanie pomocy prawnej, w tym alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów, pokrywanie kosztów związanych z psychoterapią, pomocą psychiatryczną lub psychologiczną, organizowanie i finansowanie pomocy udzielanej przez osobę pierwszego kontaktu, organizowanie i finansowanie szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe oraz pokrywanie kosztów egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe... i wiele, wiele innych działań służących wsparciu osób w trudnej sytuacji życiowej.

W ramach działań otwarty zostanie Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Białymstoku wraz z dwoma lokalnymi punktami pomocy. We wszystkich ośrodkach zapewnimy obsługę pokrzywdzonych przez osoby pierwszego kontaktu oraz specjalistyczne zespoły prawników, psychologów, terapeutów i psychoterapeutów.

Jednocześnie zapewnimy dyżury telefoniczne, dostęp do osoby pierwszego kontaktu oraz zespół specjalistów w zakresie udzielenia pomocy prawnej i psychologicznej.MIEJSCE REALIZACJI ZADANIA

Miejscem realizacji zadania jest subregion białostocki, ze szczególnym uwzględnieniem miasta Białystok oraz powiatów: bielskiego, sokólskiego.


 Kontakt do Ośrodka: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 + 48 697 697 205 


Godziny otwarcia punktów: 

OKRĘGOWY OŚRODEK
Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem                 
w Białymstoku    

mieści się przy:

TOWARZYSTWO AMICUS  
ul. Brukowa 28 lok. 8,
15-889 Białystok 

Poniedziałek     

Wtorek

Środa

Czwartek

Piątek

Sobota

13:00 – 20:00

08:00 – 15:00

08:00 – 15:00

08:00 – 15:00

08:00 – 15:00

09:00 – 14:00


 

LOKALNY PUNKT
Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem              
w Bielsku Podlaskim   

mieści się przy:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej 
Kazimierzowska 18/3, 17-100 Bielsk Podlaski              

 

Poniedziałek  

Wtorek

 

 

15:00- 20:00 

15:00- 20:00

 

 


 

LOKALNY PUNKT
Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem  
w Sokółce            

mieści się przy:

Ośrodek Pomocy Społecznej w Sokółce,
ul. Generała Jana Henryka Dąbrowskiego 12, 
16-100 Sokółka

 Dodatkowy numer telefonu: + 48 667 684 321

 

Środa

Czwartek

 

 

15:00-20:00

15:00-20:00

 


 

Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem znajduje się w Białymstoku przy ul. Brukowej 28/8

pFrkNCluxZSeZNHx.jpg

 

Punkt w Sokółce znajduje się w tym nowym budynku przy ul. Dąbrowskiego:

osrodek sokolka

sokolka

sokolka2


 

 

 

Minister Sprawiedliwości, działając jako dysponent Funduszu Sprawiedliwości po przeprowadzeniu procedury konkursowej informuje, że 17 grudnia 2021 roku podjęto decyzję w przedmiocie przyznania dotacji celowej na powierzenie realizacji zadań ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej Funduszu Sprawiedliwości w zakresie Udzielania pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom im najbliższym, Udzielania pomocy świadkom i osobom im najbliższym dla jednostek niezaliczanych do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku, w tym stowarzyszeń, fundacji, organizacji i instytucji na lata 2022-2025, dla nastepującego podmiotu: Towarzystwo Amicus.

Źródło komunikatu - BIP Ministerstwa Sprawiedliwości. Zadanie realizowane ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej– Funduszu Sprawiedliwości. 


 


Współfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

Kontakt

Towarzystwo Amicus

 

OŚRODEK POMOCY BIAŁYSTOK
TEL: + 48 697 697 205
(w godz. pracy ośrodka)