Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (19-25.02)

Od 21 lat obchodzimy w Polsce Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw. Co roku w tym czasie Ministerstwo Sprawiedliwości koordynuje obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

W akcję włączają się sądy, prokuratury, komendy policji, prawnicze samorządy zawodowe oraz organizacje pozarządowe w całej Polsce. Wszędzie tam osoby dotknięte przestępstwem mogą otrzymać bezpłatną poradę.

Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Białymstoku jest do Państwa dyspozycji. Zapraszamy do kontaktu:

• Numer Ośrodka: 𝟔𝟗𝟕 𝟔𝟗𝟕 𝟐𝟎𝟓
  • Całodobowa linia pomocy: 𝟐𝟐𝟐 𝟑𝟎𝟗 𝟗𝟎𝟎
  • Numer alarmowy: 𝟏𝟏𝟐

WhatsApp Image 2024 02 19 at 10.24.16

W zdrowym ciele, zdrowy duch | Klub Małych Odkrywców w akcji

Nasi podopieczni mogą liczyć na zróżnicowane oraz indywidualne podejście Tutaj nie ma czasu na nudę - szeroki wachlarz zajęć plastycznych, różnego rodzaju aktywności fizyczne, specjalistyczne zajęcia dydaktyczne, które łączą zabawę z funkcją poznawczą otaczającego świata. Dogoterapia, ćwiczenia usprawniające każdy zmysł, ale przede wszystkim dobra zabawa. A oto relacja z ostatnich zajęć judo. Aktywność fizyczna połączona z dyscypliną budującą charakter. Było świetnie.

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com

Przemoc emocjonalna. Czym jest i jak ją rozpoznać?

W związkach często poruszamy tematy miłości, zaufania i wspólnego rozwoju, ale równie ważne jest zwrócenie uwagi na przeciwdziałanie przemocy emocjonalnej. To subtelna, ale silnie wpływająca forma krzywdy, która może być trudna do zauważenia. Czym przemoc emcjonalna jest?

Jest to rodzaj agresji, który obejmuje używanie manipulacji, zastraszania, kontrolowania lub wywoływania negatywnych emocji w celu sprawienia szkody drugiej osobie. Jest to forma nadużycia psychicznego, która może występować w różnych relacjach, takich jak partnerskie, rodzinne, zawodowe czy przyjacielskie. Ważne jest zauważenie, że przemoc emocjonalna może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego ofiary, prowadząc do depresji, lęków, niskiego poczucia własnej wartości czy innych problemów psychicznych. Jeśli masz wątpliwości co do relacji, w której uczestniczysz lub której świadkiem jesteś, zawsze warto szukać pomocy i wsparcia specjalistów, takich jak psychologowie czy terapeuci.

Do naszego Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym w Białysmtoku zgłasza się coraz więcej osób, które były ofiarami przemocy emocjonalnej. Osoby te mogą liczyć na bezpłatne wsparcie prawne, psychologiczne i materialne. Oto kilka wskazówek, jak rozpoznawać i przeciwdziałąć przemocy emocjonalnej:

Rozpoznaj znaki:

• Krytyka i poniżanie.
• Manipulacja i kontrola.
• Wyśmiewanie i zaniedbywanie uczuć partnera/partnerki.

Komunikuj się otwarcie:

• Rozmawiajcie o swoich uczuciach i potrzebach.
• Bądźcie gotowi do słuchania i empatycznego zrozumienia.

Ustalajcie granice:

• Wspólnie określcie granice, szanujcie je i trzymajcie się ich.
• Zbliżcie się do siebie bez naruszania prywatności i autonomii partnera/partnerki.

Poszukajcie wsparcia:

• Porozmawiajcie z przyjaciółmi, rodziną lub specjalistą.
• Nie bójcie się szukać pomocy, jeśli czujecie, że sytuacja wymyka się spod kontroli.

Zainwestujcie w rozwój osobisty:

• Pracujcie nad własnymi emocjami i umiejętnościami komunikacyjnymi.
• Wspólnie dążcie do pełni i wzajemnego wsparcia.

Zdrowy związek to przestrzeń, w której wzajemnie się wspieramy i rozwijamy. Pamiętajcie, że każdy zasługuje na szacunek i bezpieczeństwo emocjonalne.

420052263 122129972552050656 4881462272669278163 n419213236 122129972222050656 2603013635271167071 n

Nowy Rok 2024

Niech ostatnie chwile roku 2023 będą momentem refleksji oraz pełnym optymizmu spojrzeniem w przyszłość. Był to rok pełen wyzwań, trudności, ale przede wszystkim chwilą, którą poświeciliśmy na rozwój.

Zrealizowaliśmy masę projektów edukacyjnych, byliśmy organizatorem wielu szkoleń i konferencji o zasięgu lokalnym oraz ponad regionalnym. Włączyliśmy się w pomoc ofiarom wojny na Ukrainie, dajemy szansę na rozwój najmłodszym w Klubie Małych Odkrywców, czy wciąż rozwijamy Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Białymstoku.

Jesteśmy przekonani, że Nowy Rok przyniesie wiele sukcesów i inspiracji do działania. Wam życzymy, by nadchodzące miesiące były czasem spelnienia marzeń, radości, miłości oraz niezapomnianych chwil w gronie bliskich.
Amicus 3

Towarzystwo Amicus