"Teatr moim oknem na Polskę” to nowy projekt Towarzystwa Amicus, współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Jego głównym celem jest kształtowanie poczucia tożsamości młodzieży polonijnej, poprzez ich zaangażowanie w działalność teatralną, będącą jednym z nośników upowszechniania tradycji i historii o Polsce.
Dzięki nawiązaniu partnerstwa z Polskim Towarzystwem Szkolnym „Oświata” T.z. w Berlinie oraz Młodzieżowym Domem Kulturyw Białymstoku, zostanie zorganizowany tygodniowy obóz teatralny. W pierwszej połowie lipca młodzież polonijna na co dzień zaangażowana w działalność grup teatralnych „Bez Paniki” oraz „ProfiTrup” weźmie udział w warsztatach organizowanych w Augustowie oraz Białymstoku.
Ich zakres tematyczny obejmie m.in.
- doskonalenie gry aktorskiej,
- obycie ze sceną,
- świadomość swojego ciała i dbałość o poprawną dykcję,
- teatr przedmiotu i teatru cieni
- oraz interpretację tekstu.
Jednym z celów warsztatu jest przygotowanie młodych aktorów do komunikacji z widownią, pracy zespołowej, a jednocześnie poszerzenia ich horyzontów oraz rozwijania swojej pasji. Istotnym elementem zajęć będzie także pogłębianie wiedzy z zakresu dziejów teatru polskiego – poznawanie jego wielkich osobowości – twórców oraz aktorów i ich wpływu na kształtowanie się praktyki teatralnej.
Warsztaty poprowadzą doświadczeni praktycy – byli aktorzy teatru jaki i aktywnie działający artyści, których pasja oraz dotychczasowa współpraca z młodzieżązapewnia wysoką jakość merytoryczną zajęć. Do udziału w nich zaprosiliśmy także białostocką młodzież, która pod skrzydłami Młodzieżowego Domu Kultury rozwija swoje zamiłowanie do sztuki i teatru. Mając na uwadze wspólne pole zainteresowań grupy polonijnej oraz młodych mieszkańców naszego miasta, pragniemy stworzyć im warunki do nawiązania współpracy, tym samym sprzyjając ich integracji, a szczególnie umożliwić młodzieży polonijnej wzmacnianie więzi i kontaktów z Polską, pogłębić wiedzę na temat Ojczyzny oraz doskonalić ich język polski w praktyce.
W ramach pobytu grupy polonijnej z Berlina zaplanowano także wizyty w szczególnych instytucjach kulturalnych, takich jak Teatr TrzyRecze w Białymstoku oraz Teatr Wierszalin w Supraślu, które wywarły szczególne znaczenie dla kształtowania się sztuki teatralnej nie tylko w regionie, ale również poza granicami Polski.